BOJ STÁVKUJÍCÍCH UHLOKOPŮ V PENSYLVÁNII (1894)

V uhelné pánvi v okolí Mansfieldu v Allegheny County, v Pennsylvánii, došlo v minulých dnech mezi zoufalými, stávkujícími a téměř k smrti vyhladovělými horníky a skéby a pochopy lakotných uhelných baronů k velmi tuhému boji.

Ve Woodville, Federal, Bridgeville, Tom Runs a na jiných místech shromáždili se stávkující a vyhladovělí horníci a učinili útok na skéby i uhlodoly. Jak kapitalistické listy oznamují, spustošili a zničili prý revoltující uhlokopové mnoho majetku uhelných společností. Dřevěné kůlny byly zapáleny, sta uhelných vozů zpřévrháno a kola rozbita; okna v skladištích a kancelářích společností byla vytřískána.

Toť se rozumí, že uhelní baroni spustili veliký řev, že jejich majetek je v nebezpečí a volali vše do zbraně proti zoufalým a k smrti vyhladovělým horníkům. Sheriff Richards vytrhnul hned se 150 ozbrojenci a zahájil boj a hon proti vzbouřencům. V  bitce bylo několik stávkářů poraněno a celá řada jiných zatčena. Jeden raněný již zemřel.

My doufáme, že v příštím čísle budeme moci podat o událostech těchto zpráv věrohodnějších a podrobnějších.

Dělnické listy: orgán Mezinárodní dělnické jednoty v Americe. Cleveland: International Workingmen Ass´n of America, 03.02.1894, č.14